Zajistěte si lepší budoucnost přes pravidelné investování do podílových fondů

13.05.2019

Výhoda č. 1: Tvoříte si určitý návyk s odkládáním peněz

  • Ano a o tom přesně je celý princip investování - o systematičnosti a delším časovém horizontu. Pomocí trvalého příkazu vám z platu může odcházet stále stejná částka - například zkuste 2 000 Kč měsíčně po dobu 10-ti nebo 20-ti let. Až přijde čas na rekonstrukci nebo pořízení nového auta, budete na tom třeba lépe, než váš soused - budete mít možnost z čeho brát, protože jste se naučili s těmito penězi "nepočítat." A hlavně za tu dobu, co jste měli finance bokem, můžete dosáhnout vysokého zhodnocení.

Výhoda č. 2: Předcházíte výkyvům na trhu a nakupujete levněji podílové listy

  • Ceny podílových listů, které tvoří podílové fondy, se v čase neustále mění, kolísají. Je tedy opravdu těžké načasovat správně jednorázovou investici. Pokud se však rozhodnete investovat pravidelně, můžete tyto starosti hodit za hlavu - víte, že každý měsíc přikupujete určitý podíl do svého portfolia a to se z dlouhodobého hlediska s nepříznivými faktory na trhu vyrovná mnohem lépe než jednorázová investice. V praxi to funguje tak, že jednou koupíte levně, jindy naopak za vyšší cenu, ale fígl je v průměrování ceny. V konečném výsledku je to tedy efektivnější.
  • Pokud si "průměrujete" nákupní ceny podílových listů, snižujete si tak v delším časovém horizontu jejich ceny a dosáhnete na vyšší zhodnocení. Bereme v úvahu samozřejmě situaci, kdy trhy rostou. Je mnoho nástrojů, které Vám jsou schopny srovnat rozdíl mezi jednorázovou a pravidelnou investicí. V průměru však tento roční výnos udává o cca 2-3 % p.a. více než u jednorázově vložené částky.

Výhoda č. 3: Pravidelné investice můžete spojit s rezervou na důchod nebo auto

  • Říkáte si, že už máte penzijko i stavebko a že investice se vám do rozpočtu už nevejdou? Schválně si spočítejte, co do každého z těchto produktů posíláte měsíčně. Možná budete překvapeni... V každém případě pravidelné investování může jedině posílit tyto finanční nástroje - v kombinaci s penzijkem můžete mít větší rezervu na důchod. Jedná se o skvělou tvorbu pasivního příjmu! A stavebko, které už jistě máte pro děti, je dobré spojit právě s pravidelným investováním do podílových fondů. Můžete jim pak dát zajímavou částku na studia. Investování můžete prakticky spojit s čímkoliv - i s rezervou na pořízení nového auta!