Jaká částka je ta správná pro investování ?

12.02.2018

Když se potkávám se svými klienty, tak se mě často ptají kolik peněz mají investovat, aby se to vyplatilo? Tato otázka je velmi záludná, jelikož je to skoro to samé jako když se zeptáte v restauraci číšníka, co by Vám doporučil za jídlo? Jak Vám může něco doporučit, když Vás nezná a neví, co Vám chutná.. Stejné je to s investováním - jak Vám mám určit správnou částku? Žádná taková neexistuje, je to pouze o tom, kolik chcete mít financí do budoucna, co plánujete a také, co Vám umožní Vaše finanční situace..

Pravidelné investování 

Určitě nečekejte na to až budete mít dostatek volných prostředků na jednorázovou investici a začněte investovat pravidelně. Velkou výhodou je "průměrování nákupní ceny" podílového listu v případě podílových fondů. Pravidelně investovat se ale dá i do zlata - můžete si měsíčně posílat stále stejnou částku a časem se dostanete ke zlaté cihličce nebo k většímu objemu v rámci podílových fondů.

Víte, kolik vám to v čase může vydělat peněz?

Dám Vám malý příklad - představte si 3 lidi, kteří si chtějí vytvořit finanční rezervu 3 miliony korun ve svých 60-ti letech. Kolik by každý z nich musel měsíčně investovat při průměrném zhodnocení 7% p.a.?

Student (20 let) = 1 000 Kč

Matka samoživitelka (35 let) = 3 500 Kč

Podnikatel (50 let) = 17 000 Kč

Mladý student si může začít tvořit rezervu do budoucna již z brigád pomocí     1 000 Kč měsíčně. Matka, která je sama na dítě a nezbývá jí moc peněz, by si měla odkládat měsíčně 3 500 Kč a podnikatel, kterému došlo, že od státu asi nebude mít moc zajímavý důchod, by si měl odkládat 17 000 Kč měsíčně, aby dosáhl na požadovanou rezervu! Ještě stále si myslíte, že začnete "až zítra"?

Investujte již nyní a zajistěte si lepší budoucnost...

Jednorázová investice

Pokud disponujete většími objemy financí, můžete zkusit jednorázový vklad. Důležité je však správné načasování ve smyslu, jak na tom teď je aktuálně finanční trh a globální ekonomika. 

Myšlení ve stylu, že začnete investovat až budete mít čas je to nejhorší možné, jelikož právě čas pracuje pro Vás a čím dříve začnete, tím lépe pro Vás a Vaši peněženku.