Srovnání dynamických fondů v DPS

06.07.2018

V ČR existuje celkem 7 účastnických dynamických fondů, které vám mohou velmi příjemně zhodnotit finance na vaše stáří. V poplatcích příliš velký rozdíl není, některé se ale liší strukturou portfolia. Ze všech fondů ty ostatní jednoznačně předhání svou výkonností Conseq Globální akciový účastnický fond.

Účastnické fondy

Od roku 2013 u nás funguje doplňkové penzijní spoření (DPS), které má postupně nahradit penzijní připojištění. To již nelze od stejného roku vůbec sjednat. Naposledy v roce 2012 jste si mohli sjednat klasické penzijní připojištění. Výhodou byla garance nulového zhodnocení, tedy skutečnost, že vaše finance nemohou jít reálně do mínusu a také možnost výsluhové penze - tzn. výběr finančních prostředků ve výši 50 % po 15 letech včetně státních příspěvků. Nové DPS toto neumožňuje, na druhou stranu na něm můžete mnohem víc vydělat v delším časovém horizontu. A vybírat si finance po 15 letech stejně nemělo moc smysl, jelikož filozofií tohoto spoření je, aby vás zajistilo na důchod, a ne abyste z něj financovali třeba auto nebo novou kuchyň.

Penzijní společnosti spravují své účastnické fondy a na výběr máte nejčastěji ze 3 strategií - konzervativní, vyvážená a dynamická. Princip fungování těchto fondů je obdobný jako klasicky v podílových fondech. Zásadním rozdílem však je, že zde máte nárok na státní příspěvek, který může být v maximální výši   až 230 Kč měsíčně. Abyste na takový příspěvek dosáhli, je třeba posílat si ze svého 1 000 Kč a více měsíčně. Dalším rozdílem oproti podílovým fondům je, že si můžete uplatnit daňové odpočty. V praxi tak můžete získat vratku až       3 600 Kč ročně, a to je jistě příjemné. A poslední výhodou je, že vám na smlouvu o DPS může přispívat zaměstnavatel.


Historická výkonnost

Účastnické fondy jsou na trhu přibližně 5 let, a to je velmi krátká doba na nějaké rozumné zhodnocení dosavadní výkonnosti. Navíc máme za sebou růstové období, kdy se akciím víceméně plošně velice dařilo. Fondy s nejvyššími výnosy mohou klidně mít i největší ztráty v období, kdy přijde ekonomická recese, případně u většího propadu na akciových trzích. Standardem je porovnávat akciové fondy po 10-20 letech, ale takový luxus si můžeme dovolit až za mnoho let.

V rámci současné historie však na plné čáře porazil ostatní účastnické dynamické fondy Conseq Globální akciový účastnický fond. Hlavní nadvýkonnost oproti ostatním fondům vygeneroval v prvních dvou letech, jelikož těžil primárně z růstu cen akcií na globálních trzích především v USA. Ostatní fondy držely hodně hotovosti, kterou pozvolna začaly uvolňovat do akcií. Trochu tak zaspaly dobu, proto jejich výnosy v roce 2013 byly velmi nízké. 


Složení portfolia

Všech 7 dynamických fondů investuje převážně do akcií, nicméně v jednotlivých portfoliích jsou určité rozdíly - tomu odpovídá i jejich výkonnost. Jednak se liší v procentuálním zastoupení akciové složky, tak i regionální alokací včetně nástrojů, které k investicím využívají. Všechny fondy však mají velmi dobře diverzifikovaná portfolia.

Velmi specifickým fondem je ten od České spořitelny, který ve velké míře využívá futures kontrakty na akciové indexy. Svým způsobem tak trochu vystavuje portfolio určitému kreditnímu riziku, pokud by některá velká investiční banka zkrachovala. Opakem je pak účastnický dynamický fond od ČSOB, který investuje převážně do akciíjednotlivých společností. 

Zbylých 5 fondů (Allianz, Conseq, ČP, NN, KB) se zaměřuje na investici do akciových ETF a v menší míře do jednotlivých akcií.

Přehled výkonností fondů od založení (cca 5 let):

CONSEQ   58,80 %

Česká spořitelna   20,09 %

ČSOB   19,92 %

Česká pojišťovna   16,67 %

Komerční banka   16,12 %

NN   15,47 %

Allianz   13,63 %